مهمان گرامي ، خوش آمديد !
مهمان گرامي ، براي استفاده از امکانات سي اس اس ايران ثبت نام کنيد .
ads ads ads ads
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: آشنایی با تجهیزات بیسیم جهت انتقال ویدئو و تصویر

 1. #1
  Mori آواتار ها
  عنوان کاربر
  مدیریت انجمن
  تاریخ عضویت
  Aug 2013
  نوشته ها
  31
  تشکر
  21
  تشکر شده 41 بار در 24 ارسال

  آشنایی با تجهیزات بیسیم جهت انتقال ویدئو و تصویر

  آشنایی با تجهیزات بیسیم جهت انتقال ویدئو و تصویر

  رد و بدل کردن عکس*های دیجیتالی بدون استفاده از کابل و هرگونه سیم الکتریکی تقریباً متداول است و امروزه برای انتقال داده مابین دستگاه*های ارتباطی*، از طریق فرکانس رادیویی*، امواج مایکروویو و مادون قرمز*، عملاً به روشی جهانی مبدل شده *است. این مقاله به بحث در خصوص انتقال ویدئو و تصویر به *روش بی*سیم می پردازد.


  برای یک گیرنده رادیویی*، لغت "بی*سیم" تقریباً قدیمی به نظر می*رسد*، این در حالی است که در انتقال ویدئو*، روش بی*سیم کاملاً جدید محسوب می*شود*. رد و بدل کردن عکس*های دیجیتالی بدین روش و بدون استفاده از کابل و هرگونه سیم الکتریکی تقریباً متداول است و امروزه برای انتقال داده مابین دستگاه*های ارتباطی*، از طریق فرکانس رادیویی*، امواج مایکروویو و مادون قرمز*، عملاً به روشی جهانی مبدل شده *است.


  تابش الکترومغناطیسی

  یک موج انرژی به نام موج رادیوئیکه توسط یک فرستنده تولید می*شود*، شکل پیچیده*ای از انرژی است که شامل هر دو زمینه مغناطیسی و الکتریکی می*شود*. با ترکیب این دو*، موج رادیویی نام دیگری نیز پیدا می*کند: تابش الکترومغناطیسی.

  همواره از گونه*ای تابش الکترومغناطیسی برای حمل داده*های بی*سیم استفاده می*شود*، که در میان آن*ها*، امواج رادیویی*، امواج مایکروویو و مادون*قرمز بیشترین کاربرد را دارند*. هم *اکنون بسیاری از سیستم*های انتقال ویدئو از راه*دور*، در کاربردهای امنیتی*، در موارد قطع سیستم*، مجهز به برقراری ارتباط بی*سیم از طریق امواج رادیویی*، مایکروویو و اتصال دهنده*های ماهواره*ای هستند. از این ویژگی در سیستم*ها، به عنوان Redundancy* (افزونه*) یا پشتیبان بهره می*گیرند که قادر*اند در مواقعی که انتقال و ارتباط با*سیم دچار اختلال می*شوند*، وارد عمل شوند.

  بلایای طبیعی از قبیل طوفان*، زلزله یا سیل*، لزوم استفاده از این*گونه سیستم*های پشتیبان را هنگام قطع ارتباطات زمینی*، نشان می*دهد. در مواقعی که مخابره*های کابلی و شبکه*های سنتی تلفن*، غیر قابل دسترسی و راه*اندازی هستند*، ضرورت وجود قابلیت*های ارتباطات بی*سیم بیش از پیش حس می*شود*.

  برای انتقال انرژی از نقطه*ای به نقطه*ی دیگر*، از امواج الکترومغناطیسی بهره گرفته می*شود*. آنتن به عنوان منبعی برای این امواج در نظر گرفته می*شود. آنتن*ها*، اجزایی الکترونیکی هستند که برای ارسال یا دریافت امواج رادیویی به شکلی ساده طراحی شده*اند*. انرژی به وسیله* آنتن فرستنده به فضا فرستاده شده و توسط آنتن گیرنده*، دریافت می*شود*. طراحی آنتن*ها بسیار اهمیت دارد و آن*هایی که کارایی بالایی دارند از ابعاد بسیار دقیقی برخوردارند. نکته* قابل*توجه در مورد آنتن*ها این است که هر دو نوع فرستنده و گیرنده دارای مکانیزم مشابهی هستند*. این ویژگی به عنوان ویژگی متقابل آنتن*ها شناخته می*شود.

  آنتن*ها برای تمام شبکه*های پهن باند (*پرسرعت) بی*سیم*، مورد نیاز می*باشند. چهار نوع اصلی آنتن*ها برای سیستم*های ذکر شده استفاده می*گردند: آنتن*های سکتور یا مرکزی1*، آنتن*های با صفحه مسطح2*، آنتن*های بشقابی*3 و آنتن*های دو بانده4*.

  یک آنتن کامل از اجزای زیر تشکیل می*شود*: یک ابزار کوپلینگ که وظیفه* اتصال فرستنده به تغذیه را برعهده دارد*، خط انتقال که حامل انرژی به آنتن است و خود آنتن که انرژی را به فضا منتقل می*کند*.

  عواملی که تعیین می*کنند چه نوعی از آنتن به کار رود*، عبارتند از*: فرکانس راه* اندازی فرستنده*، مقدار توان تابیده شده و جهت کلی سیستم گیرنده*. اکثریت آنتن*ها در حقیقت کامل شده دو نوع اصلی هستند*: هرتز و مارکونی.

  آنتن هرتز در فرکانس راه*اندازی*، دارای ½ *طول موج می*باشد و از زمین نیز عایق شده است*. آنتن مارکونی نیز*، ¼ *طول موج*، طول دارد و از یک طرف یا زمین شده است و یا به یک شبکه سیم که counterprise نامیده می*شود*، متصل است.

  امواج* رادیویی

  امواج رادیویی اطلاعات حاوی سیگنال*هایی را که مشابه تلگراف از طریق قطع فرآیند انتقال در فواصل معین*، مستقیماً روی موج کدگذاری شده* است و یا اطلاعاتی که روی موج حامل سوار می*شود*- این فرآیند مدولاسیون گفته می*شود – را حمل می*کند*.

  با تغییر برخی از خصوصیات موج*، مدولاسیون شکل می*گیرد*، که اگر دامنه یا شدت تغییر داده شود*، به آن مدولاسیون دامنه یا ای*ام (AM) و اگر فرکانس موج تغییر کند*، به آن مدولاسیون فرکانس یا اف*ام*(FM) می*گوییم*.

  انتقال از طریق امواج مادون*قرمز

  سیستم*های ارتباطات داده* مادون قرمز از اشعه مادون* قرمز برای انتقال داده با پالس*های نوری*، بهره می*گیرند. اصطلاح پرتو افکنی نیز برای این نوع انتقال داده به کار می*رود*. بدین صورت که ویدئو توسط فرستنده*، روی یک پرتو مادون قرمز سوار شده و در یک ردیف قرار می*گیرد تا به گیرنده که خروجی آن یک سیگنال ویدئویی ترکیبی است*، برسد. شرایط آب و هوایی روی عملکرد پرتو*های مادون قرمز*، تاثیر می*گذارد.

  امواج مادون قرمز با طول موجی بین*** 750 تا یک میلیون نانومتر، در گستره طیف امواج الکترومغناطیسی بین امواج مایکروویو و نور مرئی قرار می*گیرد*. این امواج*، توانایی ارسال سریع داده بین دو نقطه را دارند*، اما قادر به حمل اطلاعات با خود*، نیستند.

  انتقال از طریق امواج مایکروویو

  به طور عمده در خطوط مخابراتی طی فواصل کوتاه*، مانند سیستم*های تلفنی سلولی*، از امواج مایکروویو استفاده می*گردد*. این نوع از امواج الکترومغناطیسی*، فرکانس بالایی دارند و با طول موج تقریبی یک میلیمتر تا یک متر*، در گستره طیف امواج الکترومغناطیسی بین دسته امواج رادیوئی و مادون قرمز قرار می*گیرند. مزیتی که خطوط مایکروویو نسبت به مادون قرمز دارد این است که علاوه بر اینکه قادر است عمل انتقال داده را در فواصل دورتری نسبت به مادون قرمز انجام دهد*، تحت تاثیر شرایط آب و هوایی نیز قرار نمی*گیرد*.

  انتقال به روش سلولی

  به طور معمول*، یک منطقه* جغرافیایی که از طریق امواج مایکروویو با سیستم*های سلولی پوشش داده می*شود، به زیر مجموعه*های کوچکتری تقسیم می*گردد که سلول نام دارند*. هر سلول دارای یک ایستگاه پایه مرکزی*5 و دو سری فرکانس*های انتقال تعیین شده *است*، که یکی از آن*ها برای ایستگاه پایه و دیگری برای تلفن*های همراه استفاده می*شود*. واژه سلولی از این رو برای این روش*، انتخاب شده است*. به جهت جلوگیری از تداخل*های رادیویی*، فرکانس*های هر سلول با فرکانس*های سلول*های همسایه متفاوت است*. هنگامی که یک تلفن موبایل از یک سلول به سلول دیگر وارد می*شود، سیستمی تحت عنوان سیستم سوئیچینگ کامپیوتری*، تماس را از یک ایستگاه و فرکانس*های انتقال آن*، به ایستگاه دیگر*، منتقل می*کند.

  سیستم مخابرات سلولی*، یک فرستنده یا گیرنده* سیار یا همان تلفن همراه را شامل می*شود که توسط امواج رادیویی به نزدیک*ترین ایستگاه متصل می*شود*. ام*تی*اس*او6** که مخفف اداره* سوئیچینگ تلفن همراه است*، وظیفه ارتباط تمام برج*های سلول*ها7 *و همچنین کنترل تمام ایستگاه پایه*ها یا سایت سلول*ها8 را برعهده دارد*. بدین ترتیب میان شبکه عمومی تلفن سوئیچ شده یا پی*تی*اس*ان9 و تمامی ایستگاه*هایی که مشتریان تلفن همراه را به شبکه* استاندارد تلفن همراه متصل می*کنند*، ارتباط برقرار می*شود*.

  با بهره*گیری از انتقال سلولی*، هر تلفن همراه هنگام دریافت یک تماس*، توسط دو شماره شناسایی منحصر به فرد*، وارد شبکه سلولی می*شود*: شماره تلفن همراهی که سرویس دهنده به مشتری اختصاص می*دهد و ام*آی*ان*10 *یا شماره شناسایی موبایل نام می*گیرد و دیگری شماره سریال الکترونیکی یا ای*اس*ان*11 که یک عدد باینری 32 بیتی* غیر*قابل تغییر است*.

  نسل اول شبکه تلفن همراه*، از قدیمی*ترین سامانه*های بی*سیم است که ویژگی مشخصه آن*ها*، آنالوگ بودنشان است. خدمات تلفن همراه پیشرفته*(AMPS) که در آمریکا طراحی شده است*، نمونه*ای از این سامانه*ها هستند که صدا را بر روی یک حامل*، مانند سیگنال*های رادیوئی اف**ام مدوله می*کنند*.

  با وجود آنکه*، سامانه*AMPS هنوز آمادگی سرویس*دهی را داشت*، خیلی زود فن*آوری دیجیتال جای آن را در شبکه* تلفن همراه از آن خود کرد*. از نمونه*های بارز و مرسوم این نوع فن*آوری می*توان به سیستم دسترسی چندگانه تقسیم زمانی یا تی**دی**ام*ای12، سیستم دسترسی چند*گانه* تقسیم کدی یا سی*دی*ام*ای13**، سیستم مخابرات شخصی یا پی*سی*اس*14 و GSM که استاندارد آن ابتدا در اروپا وضع شد و امروزه در همه جای دنیا استفاده می*شود*، اشاره کرد.

  سیستم چندگانه* تقسیم فرکانسی یا اف*دی*ام*ای*14 که بیشتر برای داده*های آنالوگ به کار می*رود*، با اینکه قابلیت حمل داده*های دیجیتال را دارد*، روشی موثر برای انتقال دیجیتال به شمار نمی*رود*.

  تی*دی*ام*ای به هر تماس یک زمان مشخص روی یک فرکانس معین اختصاص می*دهد*، سی*دی*ام*ای همچنین به هر تماس یک کد منحصر به فرد اختصاص داده و آن را روی فرکانس*های موجود گسترش می*دهد و در آخر اف*دی*ام*ای هر تماس را روی یک فرکانس جداگانه قرار می*دهد*.

  هم اکنون*، تعداد شماره*های موبایل در سراسر دنیا به یک میلیارد رسیده و باز هم در حال افزایش است*. این عدد*، قبل از سال 2010 دو برابر شد.

  شبکه*های بی*سیم سیار*، به*سرعت به سوی کامل شدن پیش می*روند و در آینده*ای نزدیک*، زمینه*های جدید تجاری و مصرفی مانند انتقال ویدئوی دیجیتال را به*وجود خواهند آورد.  1 – The sector (hub) antennas

  2-Flat-panel antennas

  3-Parabolic (dish) antennas

  4-Dual-band antennas

  5- Central Base Station

  6-Mobile Telephone Switching Office

  7- برج*های مخابراتی وظیفه پوشش و ارائه خدمات به تلفن*های همراه را بر عهده دارند.

  8- Cell Site

  9- Public Switched Telephone Network

  10- Mobile Identification Number

  11-Electronic Serial Number

  12-Time Division Multiple Access

  13- Code Division Multiple Access

  14- Frequency Division Multiple Access

 2. 3 کاربر مقابل از Mori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
دوستان و همکاران
ویکی وی بی
کپي رايت
کليه حقوق مادي و معنوي براي وب سايت 1 Cyber Team محفوظ است . هر گونه کپي برداري پيگرد قانوني خواهد داشت .
درباره ما

بزودی